SKU: DEF-16FVE-DBLUE
LOF Brakes
Compatible Vehicles
  • Defender: from HA901010, 110/130 From 1986 with vented discs - With 16" wheels minimum
+ - Details
The calipers in this kit will be DARK BLUE in colour.
For more colour options, please search for product code DEF-16FVE
330mm Discs: Drilled and grooved, with directionally vents for added cooling.
You will need a minimum wheel size of 16″ - To get the biggest brakes they could under 16" wheels, the LOF 16" front brake kit must be fitted with a 30mm Wheel spacers
Whats included in the kit? :
  • 2x LOF EXTREMEspec 330mm Discs, Drilled, Grooved and directionally vented
  • 2x LOF EXTREMEspec 4 pot  Calipers, hard anodised in dark blue
  • 4x LOF EXTREMEspec Organic composite 'fast road' pads
  • 2x LOF Caliper adapter mounts
  • 2x LOF braided Stainless brake lines
  • 2x LOF 'Bells' For disc fitting
  • 1x STC8575 Quality fitting kit
  • 2x Sachet LOF Ceratech grease
  • 4x Caliper mounting bolts
  • 2x Hub seal
  • 2x Locking tab/ nut
DEF-16FVE-DBLUE
+ - More Info
OEM / Aftermarket Aftermarket
Warranty 12 Months Warranty
Lead Time Special Order
Vehicle For Defender
+ - Reviews
Customer Reviews for LOF 16+ EXTREMEspec Front Vented Brake Kit- 330mm - Dark Blue (10)
+ - FAQs
Customer Questions
No Questions
Please, mind that only logged in users can submit questions
Press to skip carousel
We found other products you might like!
Wheel Spacers - Alloy - Set of 4
Part Number: TF301
  • Defender, Discovery 1, Range Rover 1986-1994, Range Rover to 1985
  • Aftermarket
  • Stock Item - usually ready for despatch
More Details
30mm Aluminium Wheel Spacers - set of 4